Spinr, figit spinr, spiner,

Spinr, figit spinr, spiner,

Spinr, figit spinr, spiner, hand spiner a další názvy patří k velmi oblíbené hračce, která během několika týdnů doslova dobyla svět. Podobný boom snad naposledy vyvolalo populární elektronické zvířátko tamagochi, a to už je pěkných pár let! Jednoduchý spinr, připomínající svým vzhledem i funkcemi klasickou káču, k nám ale nedorazil e exotické země za oceánem, ale mnohem spíše z Ameriky.

Spinr, figit spinr, spiner,

Nikdo to ale nemůže říct s jistou. Držitelkou prvním patentu na hračku velmi podobnou figit spineru je americká chemická inženýrka Catherine Hettinger, která si nechala tuto pomůcku patentovat jako prostředek pro zklidnění dětí s poruchou ADHD (známou také jako hyperkinetická porucha). Psal se rok 1993 a v té době bohužel nikdo neměl o tenhle malý zázrak zájem. Mezitím platnost patentu vypršela a polozapomenutý spinr se po dlouhé době objevil teprve letos. Kdo stojí za jeho znovuzrozením není úplně jasné. Absolutně přesně se však tenhle šikula trefil do aktuální poptávky na trhu.

 

Spinr

 

A co je to vlastně spinr? Jeho anatomie je tak primitivní, že ji mohl sestavit prakticky kdokoli. Jde jen o rotační ložisko zasazené do vrtulky, která je nejčastěji z plastu, ale také z kovu nebo dřeva. Nic víc  – nic míň. Díky vyvážené konstrukci vydrží rotační pohyb hand spinru opravdu dlouho. Pohled na otáčející se pomůcku pak podle všeho uklidňuje a upevňuje pozornost – tedy tolik tvrdí populární příbalové materiály.

 

Ve skutečnosti je tento aspekt velmi sporný a řada odborníků s ním nesouhlasí. Učitelé na školách naopak svorně prohlašují, že děti vlastnící tuto hračku ve škole pozornost spíše ztrácí než naopak.

 

Figit spiner

 

Ve skutečnost je figit spiner oblíbený především pro rozmanitost barev a tvarů, která  je na trhu k dostání. Milujete prolínání duhových barev? Toužíte po efektním kousku vysílající LED záblesky do noční tmy? Nedáte dopustit na populární hrdiny z DC komiksu nebo jiné oblíbené postavy? Pak si mezi spinry určitě vyberete.

 

Nabídka se neustále zvětšuje a rozšiřuje. Praktický každý den můžete na internetu objevit nové druhy a provedení. Velmi oblíbené jsou například metalické figit spinery, které vypadají perfektně třeba i na kancelářském stole uprostřed důležité porady. Svým provedením a nápaditostí rozhodně nepřipomínají hračku pro děti – spíše naopak.

 

Spinr triky

 

Koneckonců spinery se už ze škatulky hraček pro děti dávno vyprostily. Malí i velcí s nimi předvádějí nejrůznější triky, kterými ohromují své okolí. Zatímco u některých stačí jen dobrý nápad, jiné vyžadují velké množství zručnosti a pozornosti. Máme pro vás pár základních spinr triků do začátku:

 

 

  • vezměte dva figit spinery, postavte je na sebe a roztočte
  • odstraňte kryt z ložiska spineru, ten navlékněte na tužku a roztočte odspodu jako káču
  • nacvičte si přehození roztočeného spineru z jedné ruky do druhé, aniž by se zastavil
  • balancujte  roztočeným hand spinerem na jednom prstu, zatímco dlaní a předloktím budete vytvářet ve vzduchu osmičky

 

 

Jakmile si tyhle základy osvojíte, můžete postoupit k těžším trikům. Dobrou inspirací vám budou nejrůznější video-portály nebo oblíbené youtube.

 

Náš tip: existují spinery určené speciálně pro co nejlepší spinnering (triky se spinerem), ale také kousky oceňované především pro svůj efektní a nevšední vzhled. Rozmyslete se dobře, jaký druh si přejete koupit, abyste nakonec doma neměli jen kouzelně vypadající hračku nebo naopak.

 

Hand spiner

 

Princip hraní se spinerem je velmi jednoduchý, a proto také velmi návykový. Není žádnou výjimkou potkat v metru nebo v parku člověka roztáčejícího na prstu ozubené kolečko. Masové rozšíření hand spineru podporuje také jeho cena. Ty nejlevnější kousky se pohybují již okolo 100 až 150 Kč. Z kapesného si je tedy může dovolit úplně každé dítě.

FIGIT SPINER NEJLEVNĚJI

Pro dospělé a fanoušky sběratelských předmětů jsou pak určeny o něco dražší kousky s cenou mezi 600-800 Kč, které se ale v žádné sbírce rozhodně neztratí. Nejširší nabídku těchto často tématicky zaměřených kousků najdete v zahraničí, u nás se prodejci obvykle orientují spíše na jednoduché desetikorunové položky pro co nejširší masu zájemců.

Hand spiner je také oblíbeným dárkem. Antistresové pomůcky a další vychytávky jsou v posledních letech velmi oblíbené – nestojí moc, vypadají dobře a obdarovanému obvykle udělají radost. Spinry se jednoduše svezly na této vlně popularity a přivlastnily si její velkou část pro sebe. Je tedy docela dobře možné, že i vy v nejbližší době svůj osobní spinr dostanete nebo ho naopak koupíte někomu dalšímu jako milou pozornost. Díky širokému výběru na trhu snad není možné šlápnout vedle!

 

 

Podobné příspěvky